Gránit
A gránit a természetben előforduló mélységi magmás kőzet,mely a legelterjedtebb a Földön. Nagy mélységben, magas hőmérsékleten, lassú lehűlés útján keletkezik.
Míg az üledékes kőzetek kb. 50-200 millió évesek, a gránit 300-2000 millió éve jött létre. (Pl.: az indiai Paradiso kb. 2000 millió, vagy a Dél-Afrikában bányászott Olive Green 2-2500 millió éves.)
A Föld felszíni erőinek, erróziónak a hatására kerül a felszínre.
Színe széles skálán mozog, de az igazi "arcát" magas fényű polírozásnál mutatja.
A világ számos pontján tömbökben bányásszák, majd szeletelik. Az építőiparban díszítő- és épületkőnek egyaránt használják.
Magas keménysége miatt csak speciális szerszámokkal munkálható meg. Nagyon jól áll ellent a savaknak és lúgoknak, valamint az időjárás viszontagságainak, fényes felületét évszázadokig tartja.
Sírkövek és épületelemek készítésénél erősen ajánlott kőzet akkor, ha fontos szempont a magas fényű felületi megmunkálás vagy a nagy kopásállóság.
Árfekvésében szín specifikus: vannak olyan színek, melyek áraikban közelítenek a márvány árához, de vannak kifejezetten drága gránitfajták is.
Gondozásánál általában puha száraz rongy ajánlott. Zsíros foltok (kézlenyomat) tisztítására bármilyen üvegtisztító szer alkalmas.
Foltosodásra ez a kőzet kevésbé hajlamos, viszont a fém koszorúvázaknál keletkező rozsdát és egyéb olajakat érdemes távol tartani felületétől. (Főleg a világos színű gránitoktól) Ezek kiküszöbölésére a jól bevált alátétfólia vagy kővédő, kőápoló szer használható. A vázák vízmentesítéséről - fagyveszély esetén - itt sem szabad megfeledkezni.